PNG format. Seminar. Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva. Kolegij Računalna forenzika. Dominik Zebec

Size: px
Start display at page:

Download "PNG format. Seminar. Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva. Kolegij Računalna forenzika. Dominik Zebec"

Transcription

1 Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva Kolegij Računalna forenzika Seminar PNG format Dominik Zebec Akademska godina 2016./2017.

2 1. Pregled PNG formata PNG (en. Portable Network Graphics) je format datoteke za prikaz slika koji koristi kompresiju bez gubitaka (en. lossless). PNG je razvijen kao alternativa GIF formatu zbog toga što je GIF koristio patentirani Lempel-Ziv-Welch algoritam za kompresiju bez gubitaka. Taj je patent u međuvremenu istekao, no PNG je u međuvremenu postao široko prihvaćen format, osobito na Internetu. Prva PNG specifikacija izašla je godine. PNG specifikacija je trenutno u verziji 1.2, objavljenoj Standardna ekstenzija za PNG datoteke je.png, a MIME tip je image/png. U usporedbi s JPG-om, drugim popularnim formatom za prikaz slika, PNG ima značajno veće datoteke. To je zbog toga što JPG koristi kompresiju s gubitcima koja pokušava ukloniti podatke koje ljudskom oku nisu vidljivi. Iz toga razloga se JPG koristi kod spremanja digitalnih fotografija, ali ne i kod njihovog uređivanja jer bi svako spremanje rezultiralo malim gubitkom kvalitete. U usporedbi s GIF formatom, kojem je osmišljen kao alternativa, PNG nema podršku za animacije. Iako postoji format MNG koji se temelji na PNG-u i podržava animacije, on nije široko prihvaćen. Međutim, PNG ima širu paletu boja od GIF-a. GIF se danas uglavnom koristi za animacije na Internetu. PNG format ima dobru podršku za transparenciju, što ga čini pogodnim za uporabu u razvoju vizualno atraktivnih aplikacija i web stranica. Osim toga, dobru primjenu ima u programima za slikanje ekrana (en. screenshot) zbog toga što vjerno sprema svaki piksel ekrana bez gubitaka. Općenito, PNG je dobro koristiti kod računalno generiranih slika ili slika koje sadrže računalno generirane dijelove poput teksta. Takve slike imaju oštre prijelaze kod kojih činjenica da PNG komprimira slike bez gubitaka dolazi do izražaja.

3 2. Struktura PNG datoteka Svaka PNG datoteka mora započeti s identifikatorom od osam bajtova, takozvanim magičnim brojem (en. magic number). dekadski heksadekadski e 47 0d 0a 1a 0a ASCII C \211 P N G \r \n \032 \n U tablici je prikazano osam bajtova identifikatora PNG formata u tri različita prikaza. Pomoću tog identifikatora operacijski sustavi i programi mogu prepoznati PNG datoteke. Ostatak datoteke sastoji se od blokova (en. chunk). Svaki od tih blokova nosi dio informacije o slici i sastoji se od četiri dijela. 1. Dužina (en. length) bloka. Ovaj dio veličine četiri bajta označava veličinu podatkovnog dijela bloka. Maksimalna veličina podatkovnog dijela 2 31 bajtova. 2. Vrsta bloka (en. chunk type). Ovaj dio veličine četiri bajta označava vrstu bloka, tj. koji dio informacije o slici blok sadržava. 3. Podatci (en. chunk data). Ovaj dio sadrži same podatke o slici. Veličina mu je određena u prvom dijelu, a može iznositi i nula. 4. CRC (Cyclic Redundancy Check). Ovaj dio veličine četiri bajta računa se na temelju dijela s vrstom bloka i podatkovnog dijela. Služi za otkrivanje grešaka pri prijenosu slike. Dužina Vrsta Podatci CRC 4 bajta 4 bajta bajtova 4 bajta Tablica prikazuje strukturu bloka u PNG datoteci. PNG blokovi se mogu podijeliti u dvije glavne kategorije: kritične i pomoćne. Kritični blokovi su oni koje svaka ispravna PNG slika mora imati, a svaki program koji barata PNG slikama ih mora prepoznati i znati pročitati. Pomoćni blokovi nisu obavezni, iako je preporučeno uključiti ih kod kodiranja i interpretirati kod dekodiranja PNG slike. Postoje četiri vrste kritičnih blokova: 1. IHDR zaglavlje. Ono uvijek mora biti na početku podataka. Sastoji se od polja za širinu, visinu, dubinu bitova, vrstu boje, metodu kompresije, metodu filtriranja i metodu preplitanja (en. interlacing). Ukupno je veličine 13 bajtova. 2. PLTE paleta. Sadrži između 1 i 256 podataka, od kojih svaki ima tri bajta. Potreban je samo za određene vrste boja, definirane u IHDR zaglavlju.

4 3. IDAT slikovni podatak. Ovi blokovi sadrže same slikovne podatke. Veličina im je varijabilna, obično jednaka veličini međuspremnika programa koji kodira sliku. Ova vrsta bloka čini većinu blokova u PNG slici. 4. IEND završni podatak. On uvijek mora biti zadnji blok u slici i označava kraj podataka o slici. PNG specifikacija navodi ukupno 14 pomoćnih blokova: trns gama chrm srgb iccp itxt text ztxt bkgd phys sbit splt hist time Većina pomoćnih blokova nosi podatke o prikazu slike. Iznimke su blok time koji bilježi posljednje vrijeme promjene datoteke te grupa blokova itxt, text i ztxt koji kodiraju tekst. Svi tekstualni blokovi započinju ključnom riječju, a postoji 10 unaprijed definiranih ključnih riječi u specifikaciji: Title za naslov Author za autora Descripton za opis Copyright za autorska prava Creation Time za vrijeme stvaranja slike Software za programsku podršku pomoću koje je slika stvorena Disclaimer za legalno upozorenje Warning za upozorenje o sadržaju Source za uređaj pomoću kojeg je slika stvorena Comment za komentar Osim korištenja postojećih ključnih riječi, moguće je i definirati vlastite ključne riječi za upotrebu u specifičnim programima. U tekstualnim blokovima se također mogu spremiti i standardizirani metapodatci. Dva su najraširenija standardizirana formata za spremanje metapodataka: Extensible Media Platform (XMP) i Exchangeable image file format (Exif). PNG službeno podržava XMP tako što se u itxt blokove pod ključnom riječi XML:com.adobe.xmp spremaju svi potrebni podatci. PNG službeno nema podršku za Exif format metapodataka, ali neki alati mogu spremiti Exif podatke u tekstualne blokove pod vlastitim ključnim riječima. Međutim, takav pristup nije službeno podržan.

5 3. Analiza PNG datoteka Jedan od načina na koji se mogu analizirati PNG datoteke je otvaranjem datoteke u hex editoru i proučavanjem strukture datoteke koja je opisana u prethodnom poglavlju. Uzmimo na primjer sljedeću sliku koja je napravljena alatom Screenshot na Ubuntu operacijskom sustavu: Ako ovu datoteku otvorimo u nekom hex editoru, na primjer u Bless Hex Editoru za Linux, dobivamo niz bajtova u heksadekadskom zapisu. U tom nizu možemo prepoznati strukture iz prethodnog poglavlja. Na početku se nalazi magični broj od osam bajtova: Jedan od načina na koji se može prikriti sadržaj slike je promjena magičnog broja. Zamijenimo na primjer magični broja PNG formata magičnim brojem Ogg formata (4F ): Ako sada pokušamo otvoriti sliku, primjerice na operacijskom sustavu Ubuntu, otvorit će se program za reprodukciju multimedijskih datoteka jer je Ogg multimedijski format. Međutim, ostatak datoteke ne poštuje pravila Ogg formata pa će program najvjerojatnije izbaciti grešku ili jednostavno ignorirati datoteku. Za dodatnu uvjerljivost, novoj datoteci se može dodati ekstenzija.ogg. Sama promjena ekstenzije iz.png u.ogg nije dobar način prikrivanja sadržaja datoteka. Na Windows sustavima takav pristup može biti djelotvoran jer Windows operacijski sustavi prepoznaju vrstu datoteka po ekstenziji. Na primjer, ako u Windows operacijskom sustavu promijenimo ekstenziju datoteke iz.png u.ogg te je zatim dvostrukim klikom pokušamo otvoriti, dobit ćemo isti rezultat kao da smo promijenili magični broj. Zbog toga Windows operacijski sustavi imaju po zadanim postavkama isključen prikaz ekstenzija. Promjena ekstenzije sama po sebi neće imati utjecaja na Linux operacijskim sustavima jer oni ne koriste ekstenzije nego magične brojeve za određivanje tipa datoteke.

6 Nakon magičnog broja slijedi IHDR blok: Blok počinje s dijelom od osam bajtova koji označava veličinu bloka. Vrijednost je heksadekadski D, dekadski 13, što odgovara veličini IHDR bloka definiranoj u specifikaciji. Zatim slijede četiri bajta koja definiraju vrstu bloka: Ta četiri bajta interpretirana kao ASCII znakovi predstavljaju niz IHDR. Nakon toga slijedi trinaest bajtova podataka koji sadrže informacije o širini, visini, dubini bitova, vrsti boje, metodi kompresije, metodi filtriranja i metodi preplitanja. Od tih trinaest uzmimo na primjer prva četiri bajta koja predstavljaju širinu i druga četiri bajta koja predstavljaju visinu. Širina i visina heksadekadski iznose F1 i CC, tj. 241 i 204 dekadski. Manipuliranjem bajtova koji određuju širinu i visinu može se prikriti dio slike. Na primjer, recimo da želimo sakriti donju polovicu slike. To možemo napraviti tako da zamijenimo vrijednost visine CC, dekadski 204 sa 66, dekadski 102: Međutim, takva se slika ne može otvoriti jer izračunati CRC ovako izmijenjenog podatkovnog dijela ne odgovara zapisanom podatkovnom dijelu. Zbog toga treba promijeniti i CRC bajtove. U tome nam može pomoći alat pngcheck. On može skenirati PNG datoteku i detektirati probleme u njoj. Rezultat pokretanje pngchecka: Na temelju ove poruke o greški možemo zamijeniti stari CRC kod s novim: Sada možemo otvoriti datoteku: Donja polovica slike se ne vidi. Međutim, ta donja polovica postoji u datoteci i može joj se pristupiti tako da se ponovo promijeni bajt koji određuje visinu slike te se ponovo izračuna i promijeni CRC kod.

7 Ovakva metoda skrivanja dijela slike može biti vrlo učinkovita jer je teško na prvi pogled vidjeti da uopće postoji dio slike koji je skriven. Čak i otvaranjem i pretraživanjem datoteke u hex editoru nije lako odrediti da postoji skriveni dio. Ovu metodu bi bilo najefikasnije koristiti tako da se sakrije samo manji dio slike, u kojem može biti nacrtana šifra ili tajna poruka jer tako razlika u veličini datoteke i rezolucije ne bi dolazila do izražaja. Stavljanje tako modificirane slike u niz drugih običnih slika također bi otežalo otkrivanje. Nedostatak ovakve metode skrivanja podataka je što ona ovisi o načinu rada programa koji interpretira sliku. Isprobano je više programa za pregledavanje slika i oni koji normalno mogu otvoriti sliku su Image Viewer, GIMP, Mozilla Firefox i LibreOffice na Ubuntu operacijskom sustavu te Photo Viewer i Paint na Windows 10 operacijskom sustavu. Program Shotwell na Ubuntu sustavu ne može ispravno otvoriti sliku, nego samo prikazuje crni ekran. Ukupno gledano, to nije loš prosjek, osobito s obzirom na to da oba zadana preglednika slika (Image Viewer i Photo Viewer) otvaraju modificiranu sliku bez problema. Nakon podatkovnih bajtova dolaze četiri CRC bajta. Oni služe za detekciju slučajnih ili neovlaštenih promjena u slici. Ova slika ima jedan tekstualni blok: Tekstualni blok je vrste text i veličine 25 bajta (vrijednost 19 heksadekadski). Ima definiranu ključnu riječ Software koja označava program pomoću kojeg je slika stvorena. U ovom slučaju ona ima vrijednost gnome-screenshot, što označava program Screenshot koji dolazi s operacijskim sustavom Ubuntu. Vrijednost ovog bloka može se vidjeti i u metapodatcima dostupnima u svojstvima datoteke: Iz slike se vidi da operacijski sustav Ubuntu blok text s ključnom riječi Software interpretira kao metapodatak Created By. U svojstvima se također mogu vidjeti metapodatci o širini i visini definirani u IHDR bloku. U sliku se mogu dodati i vlastiti tekstualni blokovi s vlastitim ključnim riječima. To se obično radi alatima za uređivanje slika ili specijaliziranim alatima za baratanje metapodatcima, no moguće ih je unijeti i hex editorom: Na slici se vidi novouneseni text blok s ključnom riječi Test i vrijednosti ovo je test. Pri unosu treba paziti na ispravnu veličinu u prva četiri bajta i ispravan CRC u zadnja četiri bajta. Ako se nakon spremanja otvore svojstva datoteke, metapodatak Test nije vidljiv. To je

8 zbog toga što ta ključna riječ nije podržana od operacijskog sustava. Međutim taj metapodatak se može ispisati naredbom pngcheck -7 koja ispisuje sve tekstualne blokove: Posljednji blok u datoteci je IEND blok: On nema podatkovnog dijela pa mu je veličina postavljena na 0. Podatci potrebni za prikaz slike i metapodataka završavaju nakon IEND bloka. Međutim, u hex editoru se nakon njega mogu unijeti podatci koje će programi za prikaz slike ignorirati. Na taj način mogu se sakriti podatci, pa čak i cijele datoteke. Uzmimo na primjer jednu.zip arhivu koja je zaštićena lozinkom i koja sadrži jednu tekstualnu datoteku: Nju možemo sakriti u PNG slici tako da u hex editoru iskopiramo cijeli njezin sadržaj i zalijepimo ga nakon IEND bloka PNG datoteke: Nakon spremanja, ova datoteka izgleda i ponaša se kao normalna slika. Ako želimo pristupiti skrivenoj zip arhivi možemo iz datoteke iskopirati sav sadržaj nakon IEND bloka te ga zalijepiti u novu hex datoteku. Na ovaj način se mogu relativno jednostavno prenositi i spremati tajne informacije.

9 4. Literatura What s the Difference Between JPG, PNG and GIF? PNG (Portable Network Graphics) Specification, Version XMP Specifiacation Part 3 Storage in Files %20Release%20cc /XMPSpecificationPart3.pdf

CSS CSS. selector { property: value; } 3/20/2018. CSS: Cascading Style Sheets

CSS CSS. selector { property: value; } 3/20/2018. CSS: Cascading Style Sheets CSS CSS CSS: Cascading Style Sheets - Opisuje izgled (appearance) i raspored (layout) stranice - Sastoji se od CSS pravila, koji defini[u skup stilova selector { property: value; 1 Font face: font-family

More information

VRIJEDNOSTI ATRIBUTA

VRIJEDNOSTI ATRIBUTA VRIJEDNOSTI ATRIBUTA Svaki atribut (bilo da je primarni ključ, vanjski ključ ili običan atribut) može i ne mora imati ograničenja na svojim vrijednostima. Neka od ograničenja nad atributima: Null / Not

More information

Osnove programskog jezika C# Čas 5. Delegati, događaji i interfejsi

Osnove programskog jezika C# Čas 5. Delegati, događaji i interfejsi Osnove programskog jezika C# Čas 5. Delegati, događaji i interfejsi DELEGATI Bezbedni pokazivači na funkcije Jer garantuju vrednost deklarisanog tipa. Prevodilac prijavljuje grešku ako pokušate da povežete

More information

Sveučilište u Zagrebu PMF Matematički odsjek. Mreže računala. Vježbe 08. Zvonimir Bujanović Slaven Kožić Vinko Petričević

Sveučilište u Zagrebu PMF Matematički odsjek. Mreže računala. Vježbe 08. Zvonimir Bujanović Slaven Kožić Vinko Petričević Sveučilište u Zagrebu PMF Matematički odsjek Mreže računala Vježbe 08 Zvonimir Bujanović Slaven Kožić Vinko Petričević Uvod: (X)HTML i CSS Na ovim i idućim vježbama naučit ćemo osnove jezika za opisivanje

More information

Sberbank Business Online na Mozilla FireFox

Sberbank Business Online na Mozilla FireFox Sberbank Business Online na Mozilla FireFox Verzija 1.6 Srpanj 2016. Sberbank d.d. Stranica 1 SADRŽAJ 1 INSTALACIJA... 2 2 POKRETANJE MOZILLE FIREFOX... 3 2.1 IMPORT SECURITY MODULA... 4 2.2 AUTOMATSKI

More information

Uputa za instaliranje programske potpore za operativni sustav WINDOWS

Uputa za instaliranje programske potpore za operativni sustav WINDOWS ZABA SignErgy Desktop aplikacija Uputa za instaliranje programske potpore za operativni sustav WINDOWS SADRŽAJ 1. UVOD 3 2. PODRŽANI OPERATIVNI SUSTAVI 3 3. PROGRAMSKI PREDUVJETI ZA INSTALACIJU PROGRAMSKE

More information

Sveučilište u Zagrebu Fakultet strojarstva i brodogradnje. WEB programiranje HTML & CSS

Sveučilište u Zagrebu Fakultet strojarstva i brodogradnje. WEB programiranje HTML & CSS Sveučilište u Zagrebu Fakultet strojarstva i brodogradnje WEB programiranje HTML & CSS Autor/i: Juraj Benić 2018 1. Zadatak Kreirati stranicu kojoj će naslov biti Zadatak 1. i veličina teksta 20px te staviti

More information

UPUTSTVO ZA KORIŠĆENJE NOVOG SPINTER WEBMAIL-a

UPUTSTVO ZA KORIŠĆENJE NOVOG SPINTER WEBMAIL-a UPUTSTVO ZA KORIŠĆENJE NOVOG SPINTER WEBMAIL-a Webmail sistem ima podršku za SSL (HTTPS). Korištenjem ovog protokola sva komunikacija između Webmail sistema i vašeg Web čitača je kriptovana. Prilikom pristupa

More information

Izrada VI laboratorijske vježbe

Izrada VI laboratorijske vježbe Izrada VI laboratorijske vježbe 1. Programirati proceduru koja se aktivira sa Standard palete alatki klikom na button Fajlovi. Prilikom startovanja procedure prikazuje se forma koja sadrži jedan list box

More information

PKI Applet Desktop Application Uputa za instalaciju programske potpore

PKI Applet Desktop Application Uputa za instalaciju programske potpore 1 SADRŽAJ 1. UVOD 3 2. PODRŽANI OPERATIVNI SUSTAVI 3 3. PROGRAMSKI PREDUVJETI ZA INSTALACIJU PROGRAMSKE POTPORE 3 4. INSTALACIJA PROGRAMSKE POTPORE 3 5. DEINSTALACIJA PROGRAMSKE POTPORE 6 2 1. Uvod PKI

More information

PREDMET. Osnove Java Programiranja. Čas JAVADOC

PREDMET. Osnove Java Programiranja. Čas JAVADOC PREDMET Osnove Java Programiranja JAVADOC Copyright 2010 UNIVERZITET METROPOLITAN, Beograd. Sva prava zadržana. Bez prethodne pismene dozvole od strane Univerziteta METROPOLITAN zabranjena je reprodukcija,

More information

b) program deljiv3; uses wincrt; var i:integer; begin i:=3; while i<100 do begin write(i:5); i:=i+3; end; end.

b) program deljiv3; uses wincrt; var i:integer; begin i:=3; while i<100 do begin write(i:5); i:=i+3; end; end. NAREDBA CIKLUSA SA PREDUSLOVOM WHILE 1.Odrediti vrednosti s i p nakon izvrsenja sledecih naredbi za dato a=43, a=34, a=105 program p1; var a,s,p:integer; write('unesite a:');readln(a); p:=a; s:=0; while

More information

Učitati cio broj n i štampati njegovu recipročnu vrijednost. Ako je učitan broj 0, štampati 1/0.

Učitati cio broj n i štampati njegovu recipročnu vrijednost. Ako je učitan broj 0, štampati 1/0. Kontrolne naredbe Primjeri: Opšti oblik razgranate strukture (if sa ) if (uslov) Naredba 1 ili blok naredbi1 Naredba 2 ili blok naredbi2 Učitati broj x i štampati vrijednost double x, z; Scanner in=new

More information

VDSL modem Zyxel VMG1312-B10A/B30A

VDSL modem Zyxel VMG1312-B10A/B30A VDSL modem Zyxel VMG1312-B10A/B30A Default Login Details LAN IP Address http://192.168.2.1 User Name user Password 1234 Funkcionalnost lampica Power lampica treperi kratko vrijeme nakon uključivanja modema,

More information

Binarne hrpe. Strukture podataka i algoritmi VJEŽBE 26. siječnja / 133

Binarne hrpe. Strukture podataka i algoritmi VJEŽBE 26. siječnja / 133 Binarne hrpe Potpuno binarno stablo binarno stablo u kojem svaki čvor koji nije list ima točno 2 nasljednika. Binarna hrpa potpuno binarno stablo u kojem svaki čvor koji nije list ima veću ključnu vrijednost

More information

pojedinačnom elementu niza se pristupa imeniza[indeks] indeks od 0 do n-1

pojedinačnom elementu niza se pristupa imeniza[indeks] indeks od 0 do n-1 NIZOVI Niz deklarišemo navođenjemtipa elemenata za kojim sledi par srednjih zagrada[] i naziv niza. Ako je niz višedimenzionalni između zagrada[] se navode zarezi, čiji je broj za jedan manji od dimenzija

More information

VB komande. Programiranje 1

VB komande. Programiranje 1 VB komande Programiranje 1 Zadatak 1: Sastaviti program koji se sastoji iz jedne ListBox kontrole, jedne Textbox kontrole i dva komandna dugmeta. Klikom na prvo komandno dugme umeće se u ListBox sadržaj

More information

UNIVERZITET U BEOGRADU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET

UNIVERZITET U BEOGRADU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET UNIVERZITET U BEOGRADU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET Katedra za elektroniku Računarska elektronika Grupa br. 11 Projekat br. 8 Studenti: Stefan Vukašinović 466/2013 Jelena Urošević 99/2013 Tekst projekta :

More information

Svi Java tipovi imaju ekvivalentan tip u jeziku Scala Većina Scala koda se direktno preslikava u odgovarajući Java konstrukt

Svi Java tipovi imaju ekvivalentan tip u jeziku Scala Većina Scala koda se direktno preslikava u odgovarajući Java konstrukt Funkcionalno programiranje Interoperabilnost jezika Scala i Java Prevođenje u Java bajt kod Svi Java tipovi imaju ekvivalentan tip u jeziku Scala Većina Scala koda se direktno preslikava u odgovarajući

More information

Vežbe - XII nedelja PHP Doc

Vežbe - XII nedelja PHP Doc Vežbe - XII nedelja PHP Doc Dražen Drašković, asistent Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu Verzija alata JavaDoc za programski jezik PHP Standard za komentarisanje PHP koda Omogućava generisanje

More information

Prva recenica. Druga recenica.

Prva recenica. Druga recenica. Algoritmi i programiranje Predavanje 4 METODE LOKALNE, GLOBALNE VARIJABLE I KONSTANTE METODA je imenovani izdvojeni slijed naredbi koji rješava određeni zadatak i po potrebi se poziva jednom ili više puta

More information

Programiranje III razred

Programiranje III razred Tehnička škola 9. maj Bačka Palanka Programiranje III razred Naredbe ciklusa for petlja Naredbe ciklusa Veoma često se ukazuje potreba za ponavljanjem nekih naredbi više puta tj. za ponavljanjem nekog

More information

Microsoft Hyper-V Server 2016 radionica EDU IT Pro, Zagreb,

Microsoft Hyper-V Server 2016 radionica EDU IT Pro, Zagreb, Microsoft Hyper-V Server 2016 radionica EDU IT Pro, Zagreb, 13.04.2017. Podešavanje Hyper-V Servera 2016 za RSAT upravljanje Dario Štefek Lokacije za preuzimanje: Microsoft Hyper-V Server 2016 https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-hyper-v-server-2016

More information

Besplatni softverski alati

Besplatni softverski alati Sadržaj Besplatni softverski alati GIMP 1 1. 2. 3. 4. 5. Zoltan Geller zoltang@ff.uns.ac.rs 2016 6. Potrebni alati - Kompresovanje fajlova i foldera - Potrebni alati - Dekompresovanje fajlova i foldera

More information

Programiranje Programski jezik C. Sadržaj. Datoteke. prof.dr.sc. Ivo Ipšić 2009/2010

Programiranje Programski jezik C. Sadržaj. Datoteke. prof.dr.sc. Ivo Ipšić 2009/2010 Programiranje Programski jezik C prof.dr.sc. Ivo Ipšić 2009/2010 Sadržaj Ulazno-izlazne funkcije Datoteke Formatirane datoteke Funkcije za rad s datotekama Primjeri Datoteke komunikacija između programa

More information

Računarske osnove Interneta (SI3ROI, IR4ROI)

Računarske osnove Interneta (SI3ROI, IR4ROI) Računarske osnove terneta (SI3ROI, IR4ROI) Vežbe MPLS Predavač: 08.11.2011. Dražen Drašković, drazen.draskovic@etf.rs Autori: Dražen Drašković Naučili ste na predavanjima MPLS (Multi-Protocol Label Switching)

More information

Uputstvo za korišćenje logrotate funkcije

Uputstvo za korišćenje logrotate funkcije Copyright AMRES Sadržaj Uvod 3 Podešavanja logrotate konfiguracionog fajla 4 Strana 2 od 5 Uvod Ukoliko je aktivirano logovanje za RADIUS proces, može se desiti da posle određenog vremena server bude preopterećen

More information

Uvod u relacione baze podataka

Uvod u relacione baze podataka Uvod u relacione baze podataka Ana Spasić 5. čas 1 Podupiti, operatori exists i in 1. Izdvojiti imena i prezimena studenata koji su položili predmet čiji je identifikator 2001. Rešenje korišćenjem spajanja

More information

namespace spojneice { public partial class Form1 : Form { public Form1() { InitializeComponent(); }

namespace spojneice { public partial class Form1 : Form { public Form1() { InitializeComponent(); } Spojnice using System; using System.Collections.Generic; using System.ComponentModel; using System.Data; using System.Drawing; using System.Linq; using System.Text; using System.Windows.Forms; using System.IO;

More information

OUR KNOWLEDGE FOR YOUR SUCCESS. Iskustva u razvoju i implementaciji ADF aplikacije

OUR KNOWLEDGE FOR YOUR SUCCESS. Iskustva u razvoju i implementaciji ADF aplikacije Iskustva u razvoju i implementaciji ADF aplikacije Sadržaj Opis aplikacije za AZ Mirovinski Fond Internacionalizacija aplikacije Integracija sa Oracle Reports Iskorištenje postojeće PL/SQL logike Kreiranje

More information

Windows Server 2012, VDI Licenciranje najprodavanijeg servera, što je novo, VDI licenciranje. Office 2013 / Office 365

Windows Server 2012, VDI Licenciranje najprodavanijeg servera, što je novo, VDI licenciranje. Office 2013 / Office 365 Windows 8 Licenciranje, razlike u verzijama Windows Server 2012, VDI Licenciranje najprodavanijeg servera, što je novo, VDI licenciranje Serverski proizvodi Server 2012, System centar 2012, SQL 2012, Sharepoint

More information

FAT32 datotečni sustav

FAT32 datotečni sustav SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA Seminarski rad u okviru predmeta Računalna forenzika 2016/2017 FAT32 datotečni sustav Ivan Blažeković Zagreb, siječanj, 2017. Sadržaj 1. Uvod...

More information

Osnove programskog jezika C# Čas 4. Nasledjivanje 2. deo

Osnove programskog jezika C# Čas 4. Nasledjivanje 2. deo Osnove programskog jezika C# Čas 4. Nasledjivanje 2. deo Nasledjivanje klasa Modifikator new class A { public virtual void F() { Console.WriteLine("I am A"); } } class B : A { public override void F()

More information

Uputstva za instaliranje čitača Datalogic Skorpio u operativnom sistemu Windows 7 i višim POM-NA-XX-46, V3.0

Uputstva za instaliranje čitača Datalogic Skorpio u operativnom sistemu Windows 7 i višim POM-NA-XX-46, V3.0 POM - Pomoć korisnicima Uputstva za instaliranje čitača Datalogic Skorpio u operativnom sistemu Windows 7 i višim POM-NA-XX-46, V3.0 IZUM, 2016 COBISS, COMARC, COBIB, COLIB, IZUM su zaštićeni znaci u posedu

More information

Uputstvo za podešavanje mail klijenta

Uputstvo za podešavanje mail klijenta Uputstvo za podešavanje mail klijenta 1. Podešavanje Thunderbird mail klijenta 1.1 Dodavanje mail naloga Da biste podesili Vaš mail klijent (u ovom slučaju Thunderbird) da prima i šalje mail-ove potrebno

More information

DATOTEČNI SUSTAVI HFS+

DATOTEČNI SUSTAVI HFS+ SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA DATOTEČNI SUSTAVI HFS+ Računalna forenzika Zagreb, Siječanj 2017 Sadržaj 1. UVOD... 1 2. Metapodatci... 2 3. Datotečni sustavi MFS i HFS... 3

More information

Uvod u programiranje - vežbe. Kontrola toka izvršavanja programa

Uvod u programiranje - vežbe. Kontrola toka izvršavanja programa Uvod u programiranje - vežbe Kontrola toka izvršavanja programa Naredbe za kontrolu toka if, if-else, switch uslovni operator (?:) for, while, do-while break, continue, return if if (uslov) naredba; if

More information

/*#include <iostream> // Prvi zadatak sa integralnomg ispita

/*#include <iostream> // Prvi zadatak sa integralnomg ispita /*#include // Prvi zadatak sa integralnomg ispita 27.01.2015 #include using std::setw; using std::cout; const int red(5), kolona(4); void unos(int[]); void ispis(int[][kolona]); float

More information

var Form1: TForm1; implementation {$R *.dfm} procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); begin ListBox1.Items.LoadFromFile('d:\brojevi.

var Form1: TForm1; implementation {$R *.dfm} procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); begin ListBox1.Items.LoadFromFile('d:\brojevi. 1 PANEL komponenta kontejnerska, slična GropBox. Roditeljska komponenta za komp. postavljene na nju. Zajedno se pomeraju. Caption svojstvo za naziv; Alighment pomera svojstvo Caption levo i desno; Align

More information

VHDLPrimeri Poglavlje5.doc

VHDLPrimeri Poglavlje5.doc 5. VHDL opis kola koja obavljaju osnovne aritmetičke funkcije Sabirači Jednobitni potpuni sabirač definisan je tablicom istinitosti iz Tabele 5.1. Tabela 5.1. cin a b sum cout 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 0

More information

Uputa: Zabranjeno je koristiti bilo kakva pomagala. Rje²enja pi²ete desno od zadatka. Predajete samo ovaj list.

Uputa: Zabranjeno je koristiti bilo kakva pomagala. Rje²enja pi²ete desno od zadatka. Predajete samo ovaj list. Ime i prezime: Asistent: Predava : Programiranje (C) 1. kolokvij 14. 4. 2003. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Uputa: Zabranjeno je koristiti bilo kakva pomagala. Rje²enja pi²ete desno od zadatka. Predajete samo ovaj

More information

Informatika Uvod u C#,.NET Framework i Visual Studio... nastavak...

Informatika Uvod u C#,.NET Framework i Visual Studio... nastavak... Informatika Uvod u C#,.NET Framework i Visual Studio... nastavak... Prof. dr. sc. Tomislav Pribanić Izv. prof. dr. sc. Vedran Podobnik Doc. dr. sc. Marija Seder Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike

More information

Upute za postavljanje Outlook Expressa

Upute za postavljanje Outlook Expressa Upute za postavljanje Outlook Expressa Prije postavljanja klijenata morate obavezno obaviti prvu prijavu na web mail kako bi aktivirali vaš račun na novom sustavu. Ukoliko niste obavili prvu prijavu, nećete

More information

PARALELNO PROGRAMIRANJE

PARALELNO PROGRAMIRANJE Predavanje 09 Odjel za matematiku 1 PARALELNO PROGRAMIRANJE POSIX threadovi za C++ Predavanje 09 Odjel za matematiku 2 Programske niti (thread) unutar procesa Danas ćemo se upoznati s POSIX thread bibliotekom

More information

JavaScript i HTML DOM

JavaScript i HTML DOM 4. vježbe iz WEB programiranja četvrtak, 22. ožujka 2012. JavaScript 1. dio JavaScript i Što je DOM? Kako JS koristi DOM? Pristup elementima dokumenta Promjena i učitavanje vrijednosti tagova Primjer 1.

More information

NASLOV SEMINARSKOG RADA (16 pt, Bold) Seminarski rad. (16 pt, Bold)

NASLOV SEMINARSKOG RADA (16 pt, Bold) Seminarski rad. (16 pt, Bold) Sveučilište u Zagrebu (12 pt, Bold) Ekonomski fakultet (12 pt, Bold) Naziv diplomskog studija (12 pt, Bold) NASLOV SEMINARSKOG RADA (16 pt, Bold) Seminarski rad (16 pt, Bold) Ime i prezime studenta/studentice,

More information

Tema 8: Koncepti i teorije relevantne za donošenje odluka (VEŽBE)

Tema 8: Koncepti i teorije relevantne za donošenje odluka (VEŽBE) Tema 8: Koncepti i teorije relevantne za donošenje odluka (VEŽBE) SISTEMI ZA PODRŠKU ODLUČIVANJU dr Vladislav Miškovic vmiskovic@singidunum.ac.rs Fakultet za računarstvo i informatiku 2013/2014 Tema 8:

More information

Događaj koji se javlja u toku izvršenja programa i kvari normalno izvršenje. Kada se desi izuzetak, sistem pokušava da pronađe način da ga obradi.

Događaj koji se javlja u toku izvršenja programa i kvari normalno izvršenje. Kada se desi izuzetak, sistem pokušava da pronađe način da ga obradi. Obrada izuzetaka Šta je izuzetak? Događaj koji se javlja u toku izvršenja programa i kvari normalno izvršenje. Kada se desi izuzetak, sistem pokušava da pronađe način da ga obradi. Prosleđuje izuzetak,

More information

Naredbe za kontrolu toka

Naredbe za kontrolu toka Naredbe za kontrolu toka Naredbe za kontrolu toka Nakon odslušanog bit ćete u stanju: objasniti semantiku naredbi za kontrolu postupaka navesti sintaksu naredbi if, if-else i case u programskom jeziku

More information

Prirodno-matematički fakultet u Nišu Departman za fiziku. dr Dejan S. Aleksić Programiranje u fizici

Prirodno-matematički fakultet u Nišu Departman za fiziku. dr Dejan S. Aleksić Programiranje u fizici Programiranje u fizici Prirodno-matematički fakultet u Nišu Departman za fiziku dr Dejan S. Aleksić Programiranje u fizici 7-8 Definicija, inicijalizacija promenljivih 2/21 u C-u Program napisan u programskog

More information

NIZOVI.

NIZOVI. NIZOVI LINKOVI ZA KONZOLNI C# OSNOVNO http://www.mycity.rs/net/programiranje-u-c-za-osnovce-i-srednjoskolce.html http://milan.milanovic.org/skola/csharp-00.htm Niz deklarišemo navođenjem tipa elemenata

More information

FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA

FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA Sustavi za praćenje i vođenje procesa Seminarski rad LOGIČKI ANALIZATOR (PC kao instrument) 26. svibnja 2007. Ivan Grubišić 0036404380 1. Logički analizator Logički

More information

Vjež ba 3-3: Ražvoj ASP.NET MVC 4 Pogleda s Ražor sintaksom

Vjež ba 3-3: Ražvoj ASP.NET MVC 4 Pogleda s Ražor sintaksom Vjež ba 3-3: Ražvoj ASP.NET MVC 4 Pogleda s Ražor sintaksom U ovoj vježbi trebate dodati sljedeće view-ove u OnlineVrijednosnice aplikaciju: Details view za Graf model objekte ovaj view će prikazivati

More information

KINEMATIČKA ANALIZA MEHANIZAMA INDUSTRIJSKIH ROBOTA KORIŠTENJEM PROGRAMSKOG JEZIKA MATLAB

KINEMATIČKA ANALIZA MEHANIZAMA INDUSTRIJSKIH ROBOTA KORIŠTENJEM PROGRAMSKOG JEZIKA MATLAB 10 th International Scientific Conference on Production Engineering DEVELOPMENT AND MODERNIZATION OF PRODUCTION KINEMATIČKA ANALIZA MEHANIZAMA INDUSTRIJSKIH ROBOTA KORIŠTENJEM PROGRAMSKOG JEZIKA MATLAB

More information

Upravljanje sistemom datoteka

Upravljanje sistemom datoteka Upravljanje sistemom datoteka Sistem datoteka Datoteka (file) predstavlja jedinicu smeštanja informacija na diskovima i ostalim spoljašnjim medijumima. Pri tome datoteka skriva detalje, od korisnika, o

More information

GUI - događaji (Events) i izuzeci. Bojan Tomić

GUI - događaji (Events) i izuzeci. Bojan Tomić GUI - događaji (Events) i izuzeci Bojan Tomić Događaji GUI reaguje na događaje (events) Događaj je neka akcija koju korisnik programa ili neko drugi izvrši korišćenjem perifernih uređaja (uglavnom miša

More information

<A rel="stylesheet" B="mystylesheet.css" C="text/css" />

<A rel=stylesheet B=mystylesheet.css C=text/css /> 1 od 9 9.4.2013 7:18 EFOS_kol1_2011 - RJEŠENJA 16.4.2011. Uključivanje vanjske mystylesheet.css datoteke sa određenim stilovima, postiže se zadavanjem naredbe unutar HTML koda, koja izgleda ovako:

More information

PVC Eco. Eco Prozori i Balkonska Vrata Bela Boja Dezeni drveta su 40% skuplji

PVC Eco. Eco Prozori i Balkonska Vrata Bela Boja Dezeni drveta su 40% skuplji PVC Eco Eco Prozori i Balkonska Vrata PVC prozori i Balkonska vrata od 5-komornik profilanemačkog proizvođača Trocal 70.A5 Niskoemisiono 2-slojno staklo 4+16+4mm, proizvođaća Guardian iz Luxemburga Profil:

More information

for i:=2 to n do if glasovi[i]>max then begin max:=glasovi[i]; k:=i {*promenljiva k ce cuvati indeks takmicara sa najvise glasova *} end;

for i:=2 to n do if glasovi[i]>max then begin max:=glasovi[i]; k:=i {*promenljiva k ce cuvati indeks takmicara sa najvise glasova *} end; {*Na Evroviziji je ucestvovalo n izvodjaca. Koji od njih je osvojio najvise glasova publike?*} program Evrovizija; glasovi:array[1..50] of integer; max,k:integer; writeln('unosi se broj izvodjaca:'); writeln('unose

More information

PROCENA UGROŽENOSTI METODOM INDEKSA POŽARA I EKSPLOZIJE (F&EI) DOW INDEKS

PROCENA UGROŽENOSTI METODOM INDEKSA POŽARA I EKSPLOZIJE (F&EI) DOW INDEKS PROCENA UGROŽENOSTI METODOM INDEKSA POŽARA I EKSPLOZIJE (F&EI) DOW INDEKS Risk Assessment with Fire and Explosion Index (F&EI) Method - DOW Index Miroslav Gojić d.o.o. Termoenergo inženjering, Beograd

More information

Uvod, varijable, naredbe, petlje

Uvod, varijable, naredbe, petlje 8. JavaScript Uvod, varijable, naredbe, petlje M. Zekić-Sušac 1 Što je JavaScript? JavaScript je najpopularniji skriptni jezik na Internetu kojeg podržavaju svi poznatiji preglednici (Internet Explorer,

More information

Fcheck IDS alat CCERT-PUBDOC

Fcheck IDS alat CCERT-PUBDOC Fcheck IDS alat CCERT-PUBDOC-2000-11-06 Sigurnosni problemi u računalnim programima i operativnim sustavima područje je na kojem CARNet CERT kontinuirano radi. Rezultat toga rada ovaj je dokument koji

More information

2. Linijska algoritamska struktura

2. Linijska algoritamska struktura Univerzitet u Nišu Građevinsko-arhitektonski fakultet Informatika 2 2. Linijska algoritamska struktura Milica Ćirić Blokovi za prikaz algoritma Algoritam se vizuelno može prikazati pomoću blok dijagrama,

More information

PVC Eco. Eco Prozori i Balkonska Vrata Bela Boja Dezeni drveta su 40% skuplji

PVC Eco. Eco Prozori i Balkonska Vrata Bela Boja Dezeni drveta su 40% skuplji PVC Eco Eco Prozori i Balkonska Vrata Bela Boja Dezeni drveta su 40% skuplji PVC prozori i Balkonska vrata od 5-komornik profilanemačkog proizvođača Trocal 70.A5 Okovi za PVC stolariju nemačkog proizvođača

More information

Numeričke metode i praktikum

Numeričke metode i praktikum Numeričke metode i praktikum Aleksandar Maksimović IRB / 23/03/2006 / Str. 1 vektori Vektor u 3D prostoru. C: int v1[3]; v1[0]=a;v1[1]=b;v1[2]=c; Fortran: INTEGER V1(3) V1(1)=a V1(2)=b V1(3)=c Skalarni

More information

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU GRAFIČKI FAKULTET ZAVRŠNI RAD. Petra Mikulić

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU GRAFIČKI FAKULTET ZAVRŠNI RAD. Petra Mikulić SVEUČILIŠTE U ZAGREBU GRAFIČKI FAKULTET ZAVRŠNI RAD Petra Mikulić Smjer: Tehničko tehnološki ZAVRŠNI RAD KOMPRESIJA FOTOGRAFIJA PRILIKOM SLANJA PREKO RAZLIČITIH PLATFORMI Mentor: Student: izv.prof. dr.

More information

PROGRAMIRANJE. Amir Hajdar

PROGRAMIRANJE. Amir Hajdar PROGRAMIRANJE Amir Hajdar Teme 2 Klase i objekti u Javi Primjer kroz klasu Krug Atributi i metode Inicijalizacija objekata (konstruktori) Polymorphism Statičke varijable i metode This Klase i objekti u

More information

Informacioni sistemi i baze podataka

Informacioni sistemi i baze podataka Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Predmet: Informacioni sistemi i baze podataka Dr Slavica Kordić Milanka Bjelica Vojislav Đukić Rad u učionici (1/2) Baze podataka (db2015): Studentska korisnička šema

More information

Sadržaj. Verzija 03/2017 Primjenjuje se od 20. novembra godine

Sadržaj. Verzija 03/2017 Primjenjuje se od 20. novembra godine Sadržaj 1 Web hosting 3 2 Registracija domena 3 3 Internet marketing 3 4 E mail paketi 4 5 Virtuoz 4 6 Internet Security servis 5 7 Kolokacija servera 6 8 Cloud usluge 6 9 Aktivni servisi koji nijesu u

More information

OSNOVE 64-BITNOGA RAČUNALSTVA THE BASICS OF 64-BIT COMPUTING

OSNOVE 64-BITNOGA RAČUNALSTVA THE BASICS OF 64-BIT COMPUTING Eng. Rev. 28-2 (2008) 119-130 119 UDK 004.382.7 OSNOVE 64-BITNOGA RAČUNALSTVA THE BASICS OF 64-BIT COMPUTING Sandi SVETIĆ Antun SOK Sažetak: U radu se objašnjavaju osnove na kojima počiva 64-bitno računalstvo

More information

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA SEMINAR. SVG format datoteke. Filip Sakač. Za predmet: Računalna forenzika

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA SEMINAR. SVG format datoteke. Filip Sakač. Za predmet: Računalna forenzika SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA SEMINAR SVG format datoteke Filip Sakač Za predmet: Računalna forenzika Zagreb, siječanj, 2017. Sadržaj Sadržaj... 2 Uvod... 3 Format datoteke...

More information

11. Iznimke i tokovi (exceptions and streams)

11. Iznimke i tokovi (exceptions and streams) EM - Java Programiranje i tokovi (exceptions and streams) Ovo poglavlje bavi se iznimkama tj. upravljanjem greškama te kako pisati i itati s tipkovnice, datoteke, itd. U zadnjem dijelu dan je prikaz tehnike

More information

Predavanje 13. using namespace int for int return

Predavanje 13. using namespace int for int return Predavanje 13. Svi programi koje smo do sada pisali posjedovali su suštinski nedostatak da se svi uneseni podaci gube onog trenutka kada se program završi. Poznato je da se ovaj problem rješava uvođenjem

More information

CSS

CSS http://www.csszengarden.com/ CSS CSS CSS - Cascading Style Sheets Stilovi određuju kako ispisati HTML dokumenta Obično se pohranjuju u listove stila (style sheets) Dodani su HTML verziji 4.0 Vanjski list

More information

Case Study Hrvatska pošta: Korisničko iskustvo iz snova. Tomislav Turk Samostalni sistem inženjer, Combis d.o.o. Zagreb,

Case Study Hrvatska pošta: Korisničko iskustvo iz snova. Tomislav Turk Samostalni sistem inženjer, Combis d.o.o. Zagreb, Case Study Hrvatska pošta: Korisničko iskustvo iz snova Tomislav Turk Samostalni sistem inženjer, Combis d.o.o. Zagreb, 27.12.2018. Sadržaj Hrvatska pošta prije projekta Izazovi projekta Tehnologije korištene

More information

OBRADA I PRIKAZ VIDEO ZAPISA NA TEKSTURAMA OBJEKTA

OBRADA I PRIKAZ VIDEO ZAPISA NA TEKSTURAMA OBJEKTA SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA ZAVRŠNI RAD br. 1025. OBRADA I PRIKAZ VIDEO ZAPISA NA TEKSTURAMA OBJEKTA Krešimir Špes Zagreb, Veljača 2010. Sadržaj UVOD...1 VIDEO KODERI /

More information

Programiranje Internet aplikacija

Programiranje Internet aplikacija Programiranje Internet aplikacija Čas 8 - HTML 5 Dražen Drašković, Sanja Delčev Neka pravila HTML 5 Nove mogućnosti treba da se zasnivaju na HTML-u, CSS-u, DOM-u i JavaScript-u. Smanjiti potrebu za eksternim

More information

KURSORI BAZE PODATAKA U ORACLE 11g

KURSORI BAZE PODATAKA U ORACLE 11g KURSORI BAZE PODATAKA U ORACLE 11g SAŽETAK Kursor baze podataka je privatno SQL područje u kojem se čuvaju informacije za procesiranje određene SQL naredbe. Oracle PLSQL jezik koristi implicitne i eksplicitne

More information

OUR KNOWLEDGE FOR YOUR SUCCESS. Optimizacija Oracle baze podataka u kontekstu data warehouse sustava

OUR KNOWLEDGE FOR YOUR SUCCESS. Optimizacija Oracle baze podataka u kontekstu data warehouse sustava Optimizacija Oracle baze podataka u kontekstu data warehouse sustava Sadržaj 1. Uvod 2. Postavke parametara kod instalacije baze podataka 3. Optimizacija I/O operacija 4. Utjecaj na cost-based optimizer

More information

Cjenovnik usluga informacionog društva

Cjenovnik usluga informacionog društva Cjenovnik usluga informacionog društva Verzija: 01/2018 Sadržaj 1 Web hosting 3 2 Registracija domena 3 3 Internet marketing 3 4 E mail paketi 4 5 Virtuoz 4 6 Internet Security servis 5 7 Kolokacija servera

More information

Numerical Computation

Numerical Computation GNU Octave Numerical Computation vrlo često u tehnici retko stvarni problemi imaju closed-form solution čak i kad imaju, pitanje upotrebljivosti mnogo detalja numerički pristup u početku tretirano kao

More information

progecad NLM Korisničke upute

progecad NLM Korisničke upute progecad NLM Korisničke upute Sadržaj Uvod... 2 Kako započeti... 2 progecad NLM Server instalacija... 2 progecad NLM Server registracija... 2 Dodavanje licenci i aktivacija... 3 progecad instalacija i

More information

Pametna komunikacija na Internetu preko REST protokola

Pametna komunikacija na Internetu preko REST protokola Pametna komunikacija na Internetu preko REST protokola Davor Lozić, dr. sc. Alen Šimec Tehničko veleučilište u Zagrebu, Vrbik 8, 10000 Zagreb, Hrvatska, dlozic@tvz.hr, alen@tvz.hr Abstract - REST protokol

More information

MEĐIMURSKO VELEUČILIŠTE U ČAKOVCU STRUČNI STUDIJ RAČUNARSTVO DAVOR ŽUFIKA RESPONZIVNI WEB-DIZAJN NA PRIMJERU INTERNETSKE TRGOVINE ZAVRŠNI RAD

MEĐIMURSKO VELEUČILIŠTE U ČAKOVCU STRUČNI STUDIJ RAČUNARSTVO DAVOR ŽUFIKA RESPONZIVNI WEB-DIZAJN NA PRIMJERU INTERNETSKE TRGOVINE ZAVRŠNI RAD MEĐIMURSKO VELEUČILIŠTE U ČAKOVCU STRUČNI STUDIJ RAČUNARSTVO DAVOR ŽUFIKA RESPONZIVNI WEB-DIZAJN NA PRIMJERU INTERNETSKE TRGOVINE ZAVRŠNI RAD ČAKOVEC, 2018. MEĐIMURSKO VELEUČILIŠTE U ČAKOVCU STRUČNI STUDIJ

More information

ANALIZA I SIMULACIJA SSH PROTOKOLA

ANALIZA I SIMULACIJA SSH PROTOKOLA SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA DIPLOMSKI RAD br. 1697 ANALIZA I SIMULACIJA SSH PROTOKOLA Tihomir Meščić Zagreb, 2007. Sadržaj : 1 Uvod... 1 2 Povijest, razvoj i slični protokoli...

More information

ILM implementacija DWH baza u T-mobile

ILM implementacija DWH baza u T-mobile ILM implementacija DWH baza u T-mobile Bojan Šumljak, PS Consultant Hrvoje Dubravica, PS Head Consultant www.snt-world.com 1 Što je ILM? - information Lifecycle Management praksa primjenjivanja pravila

More information

Desktop IKONE START MENI. TASK BAR traka zadataka RADNA POVRŠINA

Desktop IKONE START MENI. TASK BAR traka zadataka RADNA POVRŠINA Windows XP Windows XP Operativni Sistem koji podržava multi-tasking Kompatibilan sa prethodnim verzijama Windows-a Koristi grafičko okruženje Jednostavan za instalaciju i upotrebu Desktop IKONE START MENI

More information

Lab. vježba PROGRAMIRANJE ZA INTERNET. Upute za laboratorijske vježbe. (izradio: Marin Bugarić) CSS3

Lab. vježba PROGRAMIRANJE ZA INTERNET. Upute za laboratorijske vježbe. (izradio: Marin Bugarić) CSS3 Lab. vježba 6 PROGRAMIRANJE ZA INTERNET Upute za laboratorijske vježbe (izradio: Marin Bugarić) CSS3 P R O G R A M I R A N J E Z A I N T E R N E T Općenito Posljednja verzija Cascading Style Sheetsa, verzija

More information

Ovde će se raditi na funkcijama konverzija: konverzija tipa datuma u znak tip i obrnuto, konverzija broja u karakter tip i obrnuto

Ovde će se raditi na funkcijama konverzija: konverzija tipa datuma u znak tip i obrnuto, konverzija broja u karakter tip i obrnuto Database Programming with SQL kurs 2017 database design and programming with sql students slajdovi 5-1 Conversion Functions U db formatiranje i promene izgleda se izvode pomoću funkcija konverzija Ove

More information

DATOTEČNI SUSTAV ext4

DATOTEČNI SUSTAV ext4 SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA RAČUNALNA FORENZIKA SEMINAR DATOTEČNI SUSTAV ext4 Ivo Zubović 0036466982 Zagreb, 2017. 1 Sadržaj 1. Povijest... 3 1.1. Prethodnici datotečnog

More information

... ; ako je a n parno. ; ako je a n neparno

... ; ako je a n parno. ; ako je a n neparno Zadaci vezani za ciklus sa preduslovom (WHILE) Zad. Napisati program za izračunavanje n_tog stepena broja a. Zad2. Napisati program za izračunavanje sume S kvadrata parnih i kubova neparnih prirodnih brojeva

More information

IPSec NAT traversal CCERT-PUBDOC

IPSec NAT traversal CCERT-PUBDOC IPSec NAT traversal CCERT-PUBDOC-2005-07-127 Sigurnosni problemi u računalnim programima i operativnim sustavima područje je na kojem CARNet CERT kontinuirano radi. Rezultat toga rada ovaj je dokument,

More information

Mašinska vizija. Dr Nenad Jovičić tnt.etf.rs/~mv

Mašinska vizija. Dr Nenad Jovičić tnt.etf.rs/~mv Mašinska vizija Dr Nenad Jovičić 2017. tnt.etf.rs/~mv Linearne 2D geometrijske transformacije 2D geometrijske transformacije Pretpostavka: Objekti u 2D prostoru se sastoje iz tačaka i linija. Svaka tačka

More information

SMARTPHONE TO MICROCONTROLLER COMMUNICATION ANDROID FRAMEWORK FOR STUDENTS

SMARTPHONE TO MICROCONTROLLER COMMUNICATION ANDROID FRAMEWORK FOR STUDENTS DOI: 10.19279/TVZ.PD.2016-4-3-11 SMARTPHONE TO MICROCONTROLLER COMMUNICATION ANDROID FRAMEWORK FOR STUDENTS SUSTAV ZA IZRADU ANDROID APLIKACIJE ZA KOMUNIKACIJU S MIKROUPRAVLJAČEM NAMIJENJEN STUDENTIMA

More information

16. Sigurnije programiranje

16. Sigurnije programiranje 16. Sigurnije programiranje 16.1 Pretvorba tipova Pretvorba realnog broja u cijeli broj se može izvršiti naredbama: int i; double d; ili: i = (int) d; i = int(d); U cilju bolje kontrole pretvorbe tipova

More information

Zadaci za Tutorijal 2.

Zadaci za Tutorijal 2. Dr. Željko Jurić: Tehnike programiranja /kroz programski jezik C++/ Tutorijal 2 Zadaci predviđeni za rad na laboratorijskim vježbama uz pomoć tutora Akademska godina 2013/14 Zadaci za Tutorijal 2. NAPOMENA:

More information

OSVRT NA NOSQL BAZE PODATAKA ČETIRI OSNOVNE TEHNOLOGIJE REVIEW OF NOSQL DATABASES FOUR BASIC TECHNOLOGIES

OSVRT NA NOSQL BAZE PODATAKA ČETIRI OSNOVNE TEHNOLOGIJE REVIEW OF NOSQL DATABASES FOUR BASIC TECHNOLOGIES POLYTECHNIC & DESIGN OSVRT NA NOSQL BAZE PODATAKA ČETIRI OSNOVNE TEHNOLOGIJE REVIEW OF NOSQL DATABASES FOUR BASIC TECHNOLOGIES Aleksandar Stojanović Tehničko veleučilište u Zagrebu Vol. 4, No. 1, 2016.

More information

For. 1) program ispis; {ispisuje brojeve od 1 do 5 jedan ispod drugog} uses wincrt; var s,i:integer; begin for i:=1 to 5do writeln(i); end.

For. 1) program ispis; {ispisuje brojeve od 1 do 5 jedan ispod drugog} uses wincrt; var s,i:integer; begin for i:=1 to 5do writeln(i); end. For 1) program ispis; {ispisuje brojeve od 1 do 5 jedan ispod drugog} for i:=1 to 5do writeln(i); 2) program ispis; {ispisuje brojeve od 5 do 1 jedan ispod drugog} for i:=5 downto 1 do writeln(i); 3) program

More information

RAČUNARSKI PRAKTIKUM II

RAČUNARSKI PRAKTIKUM II Prirodoslovno-matematički fakultet Matematički odsjek Sveučilište u Zagrebu RAČUNARSKI PRAKTIKUM II Predavanje 04 - Uvod u PHP 14. ožujka 2016. Sastavio: Zvonimir Bujanović PHP PHP Interpretirani skriptni

More information

Push(3,&S) 3 1 S Uvijek trebamo paziti da ne zovemo Pop nad praznim stogom.

Push(3,&S) 3 1 S Uvijek trebamo paziti da ne zovemo Pop nad praznim stogom. tog (tack) tog je posebna vrsta liste: od svih operacija dozvoljeno je ubacivanje, brisanje i gledanje sadržaja elementa samo na jednom kraju liste koji zovemo vrh stoga. tog zovemo i lifo last in first

More information